MESSAGE | Prináša tvoj život ovocie?

Chceš žiť tak, aby to bolo na oslavu Boha? "Počkaj, to čo je za otázku? Čo sa ma to vlastne pýtaš?" Že, či chceš žiť tak, aby ľudia, s ktorými máš prirodzené interakcie (práca, škola, ihrisko, kaviareň...), chceli mať to isté, čo ty, a preto otvárali svoje srdcia Bohu? "Keď to povieš takto, jasné, že chcem žiť niečo tak silné, že to budú chcieť aj iní. Pri všetkých tých možnostiach a ponukách, čo sú ľuďom k dispozícii, by to muselo byť niečo originálne, fakt silné a jednoznačne antifejkové..."

Ježiš (pravý vinič) v Jn 15 vraví, že Otec (vinohradník) je oslávený tým, že prinášame (my = ratolesti) veľa ovocia a stávame sa Ježišovými učeníkmi. Fyzicky tu ovocie zjavne znamená hrozno. V Gal 5,22-23 sa dozvedáme, že v skutočnosti tým ovocím (Ducha) je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, sebaovládanie. Čiže naše vnútorné kvality, náš charakter.
Môj otec má vinohrad, ktorý mal ešte starý otec. Niekoľkokrát som mu pomáhal, keď sa ten vinohrad pripravoval na prelome zimy a jari na ďalšiu sezónu. A kto s tým máte skúsenosť viete, že na vínnom kmeni sa všetko orezáva a necháva sa iba pár ratolestí - ťahúňov, ktoré sa musia tiež očistiť od minuloročných výhonkov a ešte sa aj musia skrátiť, ohnúť, uviazať. A takto sú pripravené na to, že životodarná miazga, ktorá prúdi z vínneho kmeňa sa nerozdeľuje do príliš veľa výhonkov a ratolestí ale len do týchto pár, ktoré sú ponechané a majú potom silu vyhnať nové výhonky, na ktorých sa urodí hrozno. Pretože hrozno sa rodí len na jednoročnom dreve.
Ako teda prinášať veľa ovocia? Pretože o to tu zjavne ide. Ako premeniť náš charakter aby bol príťažlivý aj pre ľudí okolo? Zaujímavé je, že toto Ježiš v Jn15 vôbec nerieši. Ovocie, premena nášho charakteru, je Otcov biznis. Zdôrazňuje však niečo iné. Viete čo? Aby sme zostali v ňom. Inými slovami, aby sme ako ratolesti boli napojení na neho, vínny kmeň. V mojom preklade Biblie vysvetľovaniu dôležitosti tohto napojenia venuje sedem viet. A to je na 10 veršové podobenstvo celkom veľa, nie? Asi to je dosť dôležité.

Čo tým chcem celým povedať? Jednu vec. Je pre nás zmysluplnejšie, aby sme svoje úsilie a námahu sústredili na udržanie nášho napojenia na Ježiša ako na snahu zmeniť sa a dávania si rôznych predsavzatí. Ak si totiž postrážime napojenie, príde aj premena nášho charakteru. Ak sa budeme snažiť zdokonaliť náš charakter, ale stratíme napojenie na Toho, ktorý jediný je dokonalý, príde len neúspech a frustrácia. Preto humanizmus nefunguje.
-Ogar-

PS: Konkrétna rada ako si postrážiť napojenie na Ježiša. Staraj sa, nech funguje náhon na všetkých 4 kolesách 4x4 terénneho auta tvojho života, a keď sa ten dostane na blatistú cestu, nezapadneš: Eucharistia, Božie Slovo, modlitba, spoločenstvo. Na diaľnici ti stačí len predný náhon, ale kto z nás ide furt po diaľnici, hm?

Matej Ogar Sabo